Malý přírůstek do Brisbane

Jsem malej, ale šikovnej.“ Tak se praví v jedné české filmové pohádce. Nikdy jsem se extra dobře neučil. Bavili mě vždy různorodé věci od knížek k umění přes sport až po zatloukání hřebíků, od ježdění v autech po chození v horách, od Windows po macOS, od Chopina po Parova Stelara. Zkuste tak roztříštěnou osobu někam v životě nasměrovat, natož ji něco radit. Zatímco mí vrstevníci měli plány, že budou architekti, doktoři, právníci, či budou cestovat po světě na vlastní pěst, já neměl ani jeden plán. Snad jen takovou maličkost: naučit se být v životě šťastným. A tak jsem se stal malým, ale snad i šikovným přírůstem do Brisbane v Austrálii.

Patrik je v Brisbane a potutelně se usmívá pod „vousy“.

Práce

Od té doby, co jsem se vrátil z Nového Zélandu v březnu 2017, jsem měl na stole „lano“ od softwarové firmy, která stála o člověka s podobnými pracovními zkušenostmi v oboru, které jsem tehdy měl  a který by byl ochoten pracovat z Austrálie. Nikdy mě nenapadlo jet dobrovolně do země plné nejjedovatějších hadů a pavouků. Tak slovo dalo slovo, podepsal jsem smlouvu a začal pracovat v Praze – Karlíně pro Price f(x). Po pár týdnech jsem měl odjet do Austrálie.

 

Vízum

Byl říjen. Říjen 2017. Měl jsem již 3 měsíce zažádáno o pracovní sponzorské vízum do Austrálie (firma platí a garantuje pracovní pozici). Australské úřady garantují vyřízení max. do 8 týdnů. Obdržel jsem z Austrálie zprávu, že úřady nestíhají a vše se zdrží o další měsíce. Přitom jsem žádal už v létě. Hned, jak jsem nastoupil, tak jsme vypisovali firemní i nefiremní dokumenty, sháněl jsem potvrzení – nejostřejší byl výpis z rejstříku trestů z Novém Zélandu, kde jsem strávil celý minulý rok na Working Holida Visa. Další výzva bylo do pár týdnů získat minimálně 90ti ze 120 bodů z mezinárodních zkoušek z angličtiny (IELTS, TOEFL apod.). Vše jsem zvládnul, nakonec ale úřady nezvládly. Zatímco jsem čekal, Price f(x) si mezitím pro mě vymyslelo další výzvu. Jedu zatím pracovat na půl roku do Chicaga v USA, protože tam potřebujeme posilu. Nakonec jsem 29.12.2017 dostal pracovní vízum do Austrálie, nicméně 16.1.2018 jsem vyrazil úplně na druhou stranu – pracovat do USA.

Price f(x) se právě rozhodlo mě poslat do Chicaga.

Chicago

Protože firma potřebovala mít od ledna do června 2018 v USA člověka, který by „školil a trénoval“ Support Engineera v Chicagu, Brisbane se muselo odložit. Přebookovali jsme letenky a já vyrazil do lednového, arkticky mrazivého Chicaga. Ačkoliv jsem nikdy v životě netoužil být v USA déle jak pár týdnů a pak zase rychle utéct mezi šikovné lidi z Česka a k pivní pípě, tam jsem prakticky pochopil, proč jsem měl tak zdravý úsudek. Chicago je krásné město a jeďte se tam určitě podívat. Takovou architekturu a „feeling“ staré ameriky 30. let nepoznáte nikde jinde. Ale nebuďte tam půl roku. Protože buď zmrznete anebo se unudíte k smrti. Nevím, co je horší.

 

Brisbane

Je 30. června 2018 a se všemi se loučím. Poslední pusy, objetí a přání  šťastného letu. Po více jak roce sedám do Emirates z Prahy přes Dubai do Brisbane a doufám, že to je teď ten správný cíl. Konečně!

2. června ve 02:00 ráno sedám do ospalého vzdušného přístavu v Brisbane. Austrálie se hned po výstupu z letadla zdá být překvapivější, než jsem si vůbec dokázal představit. Mé unavené kroky po 22h letu s 2 zastávkami, minimem jídla, pití a pozemské zábavy směřuji s vízem na imigrační a následně s obavami na „biological check“. Ach, Bože… Kdo takový kontroly ještě vůbec čekal.

Cože? Jaký? Tak to se dozvíte určitě příště.

Rád výletuji, miluji hudbu, hraji na kytaru, vyžaduji divadlo, obdivuji umění, baví mě technologie. Vařím, piju, heterosexuálně žiju a rád beru batoh na záda. Od Unicorn College a Vendavo po Price f(x). Teď jsem v Austrálii!